Przeciw złu Auschwitz
Treść
Spotkanie dla klas ósmych
W piątek 5-go listopada uczniowie klasy 8a i 8b zostali zaproszeni przez Panią Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu Monikę Jackowicz-Nowak do Biblioteki Publicznej w Przysietnicy na spotkanie w ramach edukacyjnego projektu „Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej” realizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia Auschwitz Memento.
Ideą przewodnią projektu jest przypomnienie o losach Polaków, którzy byli pierwszymi ofiarami największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotkanie dotyczyło rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego – słynnego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego i uciekiniera z Auschwitz, po wojnie niewinnie oskarżanego i skazanego na śmierć przez władze komunistycznej Polski.
W programie spotkania młodzież wysłuchała prelekcji Bogdana Wasztyla – dziennikarza, publicysty, człowieka, który osobiście znał prawie stu byłych więźniów Auschwitz, trzykrotnego zdobywcy Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera i wielu innych nagród dziennikarskich współautora kilku książek, redaktora i wydawcy m.in. książek: „Kto ratuje jedno życie”, „Ochotnik do Auschwitz”, „Za wiarę”, „Pilecki. Śladami mojego taty”. Ósmoklasiści z uwagą i w skupieniu wsłuchiwali się w opowieść o przerażających i dramatycznych realiach życia w obozie koncentracyjnym. Następnie odbyła się projekcja filmu w reżyserii Dariusza Walusiaka pt. „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego.”
Dziękujemy za tą zapadającą głęboko w pamięć lekcję historii, wyjątkowe spotkanie, które przybliżyło naszej młodzieży obozową rzeczywistość, ukazało głęboki patriotyzm i wybitne bohaterstwo młodych Polaków żyjących w czasie II wojny światowej.
Renata Jachimczak