Przejdź do treści
1
na stronę
2
3
Przejdź do stopki

Gminna Zawody Siłowe

Treść

X Mistrzostwa Miasta i Gminy Stary Sącz w sportach siłowych o Puchar Burmistrza

„Silni duchem, silni dłonią”

Kiedy w 2003 roku nasza szkoła zorganizowała po raz pierwszy zawody w sportach siłowych nie sądziliśmy, że będziemy je kontynuować w przyszłości. W tym roku świętowaliśmy właśnie taki mały jubileusz - 10 edycję. Pierwsze zawody odbyły się w remizie strażackiej w Przysietnicy, pod patronatem OSP, gdyż nie było sali gimnastycznej. Nie mieliśmy też własnego sprzętu, pożyczaliśmy ławeczkę i sztangi od klubu sportowego. Od razu te zawody zaczęły cieszyć się ogromną popularnością nie tylko wśród chłopców, ale całej społeczności szkolnej – startować mogli tylko chłopcy, ale dziewczyny bardzo gorąco kibicowały.  Trzeba przyznać, że zawody siłowe są bardzo widowiskowe, zmagania zawodników odbywają się na oczach widowni, w atmosferze prawdziwego sportowego kibicowania. Każdego roku uczestniczyło w nich około 100 zawodników. Zawody prowadzone są w konkursie wyciskania sztangi w leżeniu na ławeczce.  Zawodnicy startują w 9 kategoriach wagowych, zaczynając od wagi do 35 kg, ostatnia kategoria powyżej 75 kg. Na przestrzeni lat zanotowano dwukrotnie rekord wyciśniętej wagi 115 kg. Dokonali tego Kacper Sopata z Gimnazjum w Przysietnicy, i Marian Drożdż z Gimnazjum w Starym Sączu. Zawody określa dokładnie regulamin, który wcześniej wysyłany jest z zaproszeniem do szkół podstawowych oraz gimnazjów w gminie Stary Sącz. Prowadzona jest konkurencja indywidualna oraz punktacja drużynowa. Nagrodami w konkurencji indywidualnej są medale okolicznościowe za I, II i III miejsce, a w kategorii drużynowej szkoła otrzymuje okolicznościowy puchar również za I, II i III miejsce wręczany przez burmistrza Starego Sącza. Inicjatorami tych zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego P. Piotr Jarząb i P. Władysław Olchawa. Obecnie Piotr Jarząb nie tylko organizuje zawody, ale pisze projekty, dzięki którym zdobywa fundusze na medale, puchary oraz sprzęt, który wzbogaca bazę materialną szkoły. W ten sposób dorobiliśmy się własnej ławeczki, sztang. Zaznaczyć też trzeba duże zaangażowanie Rady Rodziców, która przygotowuje poczęstunek dla uczestników zawodów, od lat niezmiennie zaangażowana jest przewodnicząca P. Agata Kozioł. Opiekę medyczna zapewnia nasza pielęgniarka szkolna Pani Marta Pawlik.

         W tym roku w zawodach brały udział 3 szkoły podstawowe i 3 gimnazja - 57 zawodników. Zawodnicy z Gimnazjum ze Starego Sącza przyjechali pod opieką P. Edyty Dutka, Gimnazjum w Barcicach - P. Doroty Postrożny, Szkoła Podstawowa w Gaboniu - P. Piotra Wańczyka, Szkoła Podstawowa w Skrudzinie - P. Piotra Gała. Uczestnicy startowali w 9 kategoriach wagowych. Najliczniejszą była kategoria do 50 kg – 11 zawodników. Najwięcej udało się wycisnąć Dawidowi Molandzie z Gimnazjum w Barcicach – 77,5 kg. Jest to również najlepszy indywidualny wynik tegoroczny. W punktacji drużynowej dla szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. K. Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy, II - Szkoła Podstawowa im. I Pułku Strzelców Podhalańskich w Gaboniu, III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Skrudzinie. W punktacji drużynowej gimnazjów I miejsce Gimnazjum im. K. Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy, II miejsce Gimnazjum im. por. Andrzeja Buchmana ps. „Korsak” w Barcicach, III miejsce Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

Uroczystego wręczenia medali oraz pucharów dokonał Pan Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza. Zawody uświetnili liczni goście, m.in. Pani Grażyna Kopeć, Pan Wojciech Waliszewski, rodzice. Nauczycielom wychowania fizycznego w organizacji pomagają także inni nauczyciele zespołu szkół, m.in. Pani Renata Jachimczak oraz uczennice Gimnazjum w Przysietnicy. Od samego początku nam, organizatorom przyświecał cel wychowawczy - aby kreować właściwe postawy wśród uczniów: zdrowej, sportowej rywalizacji, zasady fair play. Przeciwstawialiśmy się także tzw. „ustawkom” miedzy szkołami, które młodzież naśladując patologię stadionów próbowała na nasz grunt wprowadzić. Spokój, miła atmosfera, popularność tych zawodów jest najlepszym dowodem właściwego ukierunkowania postaw sportowych i społecznych młodzieży. Dla nas budująca jest także więź z zawodnikami – absolwentami, dla których wyczyny siłowe niejednokrotnie były jedynymi ważnymi i docenionymi wynikami sportowymi w ich życiu.

Dyrektor Zofia Golonka

 

 

154671